INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu
 Jan Styfi      Jan Styfi, wizerunek na podstawie fot. Karola Beyera z 1864 r.

Jan Styfi  

 
 
01.1841 - 1921-03-05
Biogram został opublikowany w latach 2007-2008 w XLV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Styfi Jan (1841–1921), drzeworytnik.

Ur. w styczniu w Warszawie (niekiedy podawany błędnie r. 1839), był synem Hipolita, grawera, i Joanny z Kaczyńskich. Miał braci Józefa (zob.) i Arkadiusza.

Jako piętnastolatek rozpoczął S. naukę w pracowni rytowniczej, prowadzonej w Warszawie przez Jana Minheimera, gdzie pod kierunkiem Edwarda De la Haye kształcił się w drzeworytnictwie (ksylografii). Równocześnie w l. 1856–7 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Pierwsze prace S-ego pojawiły się w r. 1857 w „Kalendarzu Warszawskim” Józefa Ungra i kalendarzach Jana Jaworskiego. Dzięki pomocy Ungra wyjechał S. na dalszą naukę do Lipska. Po powrocie podjął w r. 1859 pracę w nowo powstałym, a wydawanym przez Ungra, „Tygodniku Ilustrowanym”; już w numerze drugim zadebiutował rysunkiem Widok kościoła w Skępem. W r. 1860 został pierwszym kierownikiem drzeworytni tego pisma. Prowadził w Warszawie z Aleksandrem Regulskim własną pracownię drzeworytniczą (początkowo przy ul. Chmielnej, od r. 1867 przy ul. Krakowskie Przedmieście); kształcił w niej uczniów m.in. Józefa Holewińskiego, a od 1 II 1865 także uczennice, m.in. Wandę z Wójcickich Styfi, Elżbietę Nawroczyńską i Marię Baczewską. Z okresu współpracy z Regulskim pochodzi kilka wspólnie z nim sygnowanych drzeworytów S-ego. W r. 1865 odszedł z „Tygodnika Ilustrowanego” i objął kierownictwo drzeworytni „Kłosów”. Sztychował także pojedyncze ilustracje do książek, m.in. do: „Ilustrowanego skarbczyka polskiego” Marii Ilnickiej (W. 1861), „Ilustrowanego abecadlnika historycznego” Teofila Nowosielskiego (W. 1862), „Bajek i powiastek” Stanisława Jachowicza (W. 1871), „Albumu Jana Matejki” (W. 1876), „Klechdy” Kazimierza Władysława Wójcickiego (W. 1876) „Księgi jubileuszowej J. I. Kraszewskiego” (W. 1880), „Jana Sobieskiego” Józefa Łoskiego i „Marii” Antoniego Malczewskiego (obie, W. 1883). Sam przeniósł na klocki drzeworytnicze ilustracje do „Z rodzinnej zagrody” Wójcickiego (W. 1877) i „Lirnika polskiego” Wandy Żeleńskiej (W. 1883). W l. sześćdziesiątych kilkakrotnie pokazywał drzeworyty na wystawach w TZSP (m.in. portrety Heleny Modrzejewskiej, Jana Matejki i Zofii Potockiej wg rysunków Franciszka Tegazzo). W r. 1873 na Wystawie Powszechnej w Wiedniu otrzymał za swe drzeworyty nagrodę. Od r. 1877 ponownie prowadził drzeworytnię w Warszawie, tym razem z Andrzejem Zajkowskim; wspólnie sygnowali niektóre drzeworyty. Po kilku latach S. musiał pracownię zlikwidować. W okresie największej aktywności zawodowej wykonał klocki drzeworytnicze do winiet „Kłosów” i „Tygodnika Powszechnego” (wg projektu Ksawerego Pillatiego) oraz publikował drzeworyty (reprodukcyjne i własne) w licznych czasopismach (m.in. „Biesiada Liter.”, „Tyg. Powsz.”, „Wędrowiec”). W r. 1890, po upadku „Kłosów”, powrócił S. do drzeworytni „Tygodnika Ilustrowanego”, jednak ze względu na wprowadzanie nowych technik reprodukcyjnych wykonywał coraz mniej ilustracji.

S. ciął drzeworyty sztorcowe. Był przede wszystkim rytownikiem reprodukującym obrazy i rysunki innych autorów, m.in. Józefa Chełmońskiego, Walerego Eliasza-Radzikowskiego, Wojciecha Gersona, Aleksandra Gierymskiego, Aleksandra Gryglewskiego, Juliusza Kossaka, Franciszka Kostrzewskiego, Jana Matejki i Pillatiego. Jego drzeworyty odznaczały się wiernością wobec oryginałów; zamieszczonym w „Albumie Matejki” reprodukcjom obrazów „Unia Lubelska” i „Stefan Batory pod Pskowem” poświęcił S. po sześć miesięcy pracy. Drzeworyty autorskie S-ego przedstawiały widoki miast i budowli oraz rodzajowe ujęcia chłopów, m.in. z Mazowsza i okolic Skalbmierza, w charakterystycznych ubiorach; ilustrował też baśnie i legendy, m.in. historię o diable Borucie (drzeworyty wydawane także jako pocztówki i druki ulotne). W „Tygodniku Ilustrowanym” i „Kłosach” najwięcej opublikował reprodukcji portretów. Zmarł 5 III 1921 w Warszawie, pochowany został w grobie rodzinnym na cmentarzu Powązkowskim.

Od ok. r. 1865 był S. żonaty ze swą uczennicą, Wandą z Wójcickich (zm. 1914), córką literata, wydawcy i folklorysty, Kazimierza Władysława Wójcickiego, w małżeństwie tym miał syna.

Odbitki prac S-ego znajdują się m.in. w zbiorach Muzeów Narodowych w Krakowie i Warszawie.

 

Grajewski, Bibliogr. ilustracji; Słown. Pracowników Książki Pol. (liczne nieścisłości); Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler; Miłośnicy grafiki i ich kolekcje w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, W. 2006; – Banach A., Polska książka ilustrowana 1800–1900, Kr. 1959; Czarnocka I., Półtora wieku grafiki polskiej, W. 1962; Opałek M., Drzeworyt w czasopismach polskich XIX stulecia, Wr. 1949; Wiercińska, Katalog prac TZSP; – „Bibl. Warsz.” 1865 t. 2 s. 311, 1873 t. 4 s. 171; „Kur. Warsz.” 1866 nr 84 s. 456, 1867 nr 84 s. 506, 1921 nr 67, 68 (nekrologi, H. Piątkowski); „Tyg. Ilustr. 1876 nr 50 s. 375; „Wędrowiec” T. 14: 1876 nr 363 s. 383.

Joanna Daranowska-Łukaszewska

 
 

Powiązane zdjęcia

   

Chmura tagów

 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Józef Wincenty Styfi

1854-07-04 - 1929-09-29 drukarz
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 

Aleksander Rak

1899-08-18 - 1978-07-29
grafik
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.